Kas pooltäis klaasist piisab?

Blogi

Kommenteeri

Osalesin grupijuhtimise koolituse programmis. Üks seal öeldud lause kõnetas mind eriliselt ning aegajalt naasevad mu mõtted ikka ja jälle sellele. See kõlas nii:

Juhi klaas peab üle ajama, siis on sealt ka teistele valada.

Olen sellega 100% nõus. Miks see mind eriliselt kõnetab? Vastus - isiklik kogemus.


Mingi periood olen olnud samuti juht, kus minu klaas enam ei ajanud üle ja ei olnud mul enam midagi valada oma meeskonna liikmetele. Kuidas see igapäevases töös väljendus? Kokkuvõtvalt võiks öelda, et asjad toimisid aga säde oli kadunud. Toonases töökohas olid teemad korduma hakanud. Oli edukalt ehitatud, muutusi ellu viidud, parendatud, arendatud ja kasvatud, aga vargsi kasvas tunne, et mängu ilu hakkab kaduma ja mugavustsoon aina kasvab. Hing ihkas enese proovile panekut, teistsugust tähenduse loomet, järgmist arengut, uusi õppimisi ja kogemusi. Poolteist aastat tagasi otsustasin lahkuda sellet ametikohalt. Väljuda mugavustsoonist, alustada algusest ja hakata tegelema Loovusmajaga.

Sarnaseid lugusid on tegelikult palju ja mitmetest neist on saab lugeda ka erinevates väljaannetes. Samas tõenäoliselt on palju rohkem neid inimesi, kes ei ole rahul, kelle klaasid on pooltäis või pooltühjad, aga nad olukorda muutvaid tegusid ei tee (või ei ole veel tegudeni jõudnud). Käib ju küll, asjad ju toimivad. Kui meeskonna juht on sellises olukorras, siis tegelikult ei vastuta juht ainult iseenese eest, vaid ka oma meeskonnas töötavate inimeste töö tulemuslikkuse ja tööaja kvaliteedi eest. Meeskonda kuuluvad töötajad kannatavad, sest eestvedajast on saanud status quo hoidja.

On loomulik, et iga meie roll areneb ja muutub. Aegajalt on vaja seisatada, oma tegevusi uuesti mõtestada, võtta neist distantsi, laadida patareisid. Kui roll on ennast ammendanud aga midagi ette ei võta, siis tekibki rahuolematus ja kindlasti ei jää see märkamata meeskonna liikmetel. Ei ole välistatud juhud, kus tegelik vajadus on, et keegi kõrvalt aitaks näha ja mõista, milles asi. Äkki ise ei saa sellest aru või on seda raske endale tunnistada.

 

Mida siis peaks tegema, kui oled juht kelle klaas üle enam ei aja? Kuidas oma klaasi täita?

Kuidas teadvustad ja mõtestad olukorda? Milline on sinu suhtumine ja millised faktorid seda mõjutavad? Loo uusi kontakte, õpi, jaga, küsi. Püüa aru saada, millest tulenevalt on su klaas pooltäis ja mida sa saad teha olukorra muutmiseks. Kirjelda endale mis on need sinule tähtsad asjad, miks sa ei saa muutust ette võtta kuigi tunned, et vajad seda. Millised on sinu toetuspunktid? Kui nendeks on positsioon organisatsioonis, võim, suurem ametiauto ja muud sarnased, siis peaksid asjadele uue pilgu heitma ja lugema seda lõiku algusest peale.

Meeskonna tasandil pead alustama algusest - aktsepteerimisest. Looma meeskonna liikmetega ja meeskonna liikmete vahel võimalikult palju kontakte. Käige üle eesmärgid, väärtused ja rollid. Õpi tundma töötajate tugevusi ja jaga tööülesanded arvestades nendega. Nii lood aluse usalduse kasvule ja alles siis tekib pinnas spontaansete ja loovate ideede genereerimiseks ning uute asjade õppimiseks meeskonnas.


Lisa kommentaar

Email again: